Przedwczesny wytrysk

Wczesny wytrysk (łac. eiaculatio praecox), określany także przedwczesnym wytryskiem oraz przedwczesną lub wczesną ejakulacją, to 1 z najczęściej diagnozowanych zaburzeń seksualnych. Szacuje się, iż dotyczy ona aż jednej trzeciej dorosłych mężczyzn aktywnych seksualnie. Polega na wytrysku, który jest zbyt wcześnie, niż chcieliby tego partnerzy seksualni dla osiągania właściwej satysfakcji seksualnej. Wczesny wytrysk to taki, który zdarza się w czasie krótszym, niż 2 minuty licząc od rozpoczęcia współżycia lub po nie więcej niż 15 ruchach kopulacyjnych.
Ta dolegliwość jest naturalna w przypadku tych mężczyzn, którzy dopiero zaczynają życie seksualne. Nie jest też powodem do niepokoju, jeśli zdarzy się po zbyt długiej wstrzemięźliwości seksualnej. W takich razach wczesny wytrysk jest niemalże naturalny i nie uznaje się go za dysfunkcję seksualną. Natomiast jeśli wytrysk jest zbyt wczesny za każdym razem, gdy facet podejmuje współżycie, wtedy jest to objaw chorobowy.
Powody wczesnego wytrysku są rozmaite. Głównie dotyczą one sfery psychicznej. Kłopoty z wytryskiem posiadają mężczyźni narażeni na częste zdarzenia stresogenne, chorujący na depresję czy nerwicę. Omawiana dysfunkcja dotyczy poza tym mizoginistów i ludzi odczuwających chorobliwy lęk przed kobietami. Czasami wynika ona z niewłaściwych nawyków wypracowanych w przeszłości – np. z częstej masturbacji, pospiesznego seksu albo odbywania stosunków przerywanych. Niekiedy za wczesny wytrysk odpowiadają schorzenia i dolegliwości neurologiczne, głównie te, które dotyczą transmisji neuroprzekaźników w mózgu. I wczesny wytrysk może być powodowany przez inne schorzenia, np. przez cukrzycę.

strona dostepna nalevitra bez recepty